1-14 dagar leveranstid.

Polygon Path 4

  • 11 495 kr

Polygon Path 4 urban hybridcykel med kolfibergaffel, Shimano Tiagra 1x10 och hydrauliska skivbromsar.



In stock.
Share
Article Number:

Polygon Path 4 – sportig urban hybridcykel med kolfibergaffel

Polygon Path 4 kombinerar landsvägscykelns fart med en flatbar-cykels upprätta sikt och säkra kontroll. Den hydroformade ALX-aluminiumramen, stela kolfibergaffeln, Shimano Tiagra 1 × 10 och hydrauliska skivbromsarna ger en lätt, snabb och praktisk cykel för pendling, träning och vardagsresor.

Detaljerade specifikationer

  • Ram: ALX Urban Fitness, hydroformad aluminium.
  • Gaffel: Stel kolfibergaffel.
  • Färg: Chameleon Green Purple med svarta dekaler.
  • Växelreglage: Shimano Tiagra SL-4700 Rapidfire Plus, 1 × 10.
  • Bakväxel: Shimano Tiagra RD-4700.
  • Vevparti: Prowheel Ounce, 48T.
  • Kassett: Shimano Tiagra CS-HG500-10.
  • Kedja: KMC X10.
  • Vevlager: Prowheel, 68 mm.
  • Pedaler: Plattformspedaler i PP, ett stycke.
  • Bromshandtag: Shimano BL-MT200.
  • Bromsok: Shimano BR-MT200 hydrauliska skivbromsar.
  • Bromsskivor: Shimano SM-RT26, 160 mm.
  • Hjul: 700C, dubbelbottnade aluminiumfälgar, 24 ekrar.
  • Däck: Vee Goodie Goodie 700 × 35C (35-622).
  • Nav: Aluminium, genomgående axlar; fram 12 × 100 mm, bak 12 × 142 mm.
  • Styre: Polygon Expert, 680 mm, 31,8 mm klämdiameter, 6° backsweep.
  • Styrstam: Polygon Expert, 60 mm (S/M) eller 80 mm (L/XL), 31,8 mm, 41 mm rise/drop.
  • Styrlager: FSA TH-881 med tätade lager, IS 42/28,6 | IS 52/40.
  • Sadel: Selle Royal Ease.
  • Sadelstolpe: Polygon Expert aluminium, 27,2 × 350 mm.
  • Storlekar: S, M, L och XL.

Funktioner

Polygon Path 4 ALX Urban-ram och kolfibergaffel

ALX Urban-ram och kolfibergaffel

Den lätta, hydroformade aluminiumramen ger hållbarhet och smidig respons. Kolfibergaffeln bidrar med låg vikt, precision och dämpning av vibrationer från underlaget.

Shimano Tiagra drivlina och hydrauliska skivbromsar på Polygon Path 4

Mångsidig drivlina och skivbromsar

Shimano Tiagra 1 × 10 ger exakt, lättanvänd växling. Shimano MT200 hydrauliska skivbromsar ger konsekvent bromskraft i varierande väder.

Vee Goodie Goodie 700x35C däck på Polygon Path 4

Bekväm och snabb

700C-hjul och 35 mm-däck ger effektivt rull, tryggt grepp och tillräcklig volym för att jämna ut vibrationer från asfalt och urbana underlag.

Monteringsfästen på Polygon Path 4

Redo för vardagen

Path 4 kan utrustas med flaskställ, bakskärm, ramväska och frontpakethållare för praktisk pendling och vardagsanvändning.

Storleksguide och geometri

Måtten anges i millimeter om inget annat anges.

MåttSMLXL
Rekommenderad kroppslängd150–163 cm163–175 cm175–188 cm188–195 cm
Sadelrörslängd430460490520
Sadelrörsvinkel74,5°74,5°74°73,5°
Styrrörslängd115145175205
Styrvinkel70,5°70,5°71°71°
Effektivt överrör530548572596
Kedjestagslängd440440440440
Hjulbas1033105310691088
Reach380390400410
Stack541570600628
Standover703735763793

EU-lager – kontrollerat 24 september 2026

Ögonblicksbild av tillgänglighet i EU-lager. Cyklarna är inte reserverade; bekräfta tillgänglighet före beställning. Lagerantal publiceras inte.

VariantArt.nr.Status
S / Chameleon Purple503349001Tillgänglig i EU-lager
M / Chameleon Purple503349002Tillgänglig i EU-lager
L / Chameleon Purple503349003Ej i lager – beräknad till EU-lager 30 september 2026
XL / Chameleon Purple503349004Ej i lager – beräknad till EU-lager 8 november 2026

Specifikationer, färger och produkttillgänglighet kan ändras utan föregående meddelande.

Polygon Path 4 – sporty urban hybrid bike with carbon fork

The Polygon Path 4 combines road-bike speed with the upright visibility and confident control of a flat-bar bike. Its hydroformed ALX alloy frame, rigid carbon fork, Shimano Tiagra 1 × 10 drivetrain and hydraulic disc brakes make it a light, fast and practical choice for commuting, fitness and everyday travel.

Detailed specifications

  • Frame and fork: ALX Urban Fitness hydroformed aluminium frame; rigid carbon fork; Chameleon Green Purple with black decals.
  • Drivetrain: Shimano Tiagra SL-4700/RD-4700 1 × 10; Prowheel Ounce 48T crank; Shimano CS-HG500-10 cassette; KMC X10 chain.
  • Brakes: Shimano BL-MT200 levers and BR-MT200 hydraulic calipers; SM-RT26 160 mm rotors.
  • Wheels and tyres: 700C double-wall alloy rims, 24 spokes; Vee Goodie Goodie 700 × 35C.
  • Axles: 12 × 100 mm front and 12 × 142 mm rear.
  • Cockpit: Polygon Expert 680 mm handlebar; 60 mm stem on S/M and 80 mm on L/XL.
  • Saddle and post: Selle Royal Ease; Polygon Expert 27.2 × 350 mm alloy seatpost.
  • Sizes: S, M, L and XL.

Features

Polygon Path 4 ALX Urban frame and carbon fork

ALX Urban frame and carbon fork

The lightweight hydroformed aluminium frame provides durability and agile response, while the carbon fork adds low weight, precision and vibration damping.

Shimano Tiagra drivetrain and hydraulic brakes on Polygon Path 4

Versatile drivetrain and disc brakes

Shimano Tiagra 1 × 10 delivers precise, easy-to-use shifting, while MT200 hydraulic disc brakes provide dependable all-weather stopping.

Vee Goodie Goodie 700x35C tyres on Polygon Path 4

Comfortable and fast

700C wheels and 35 mm tyres balance efficient rolling, confident grip and useful vibration absorption on urban surfaces.

Utility mounts on Polygon Path 4

Utility ready

The Path 4 can be equipped with a bottle cage, rear fender, frame bag and front carrier for practical commuting and daily use.

Size guide and geometry

S: 150–163 cm · M: 163–175 cm · L: 175–188 cm · XL: 188–195 cm. See the Swedish geometry table above for complete measurements.

EU availability – checked 24 September 2026

Snapshot of EU supplier availability. Bikes are not reserved; please confirm availability before ordering. Supplier quantities are not shown.

VariantSKUStatus
S / Chameleon Purple503349001Available in EU stock
M / Chameleon Purple503349002Available in EU stock
L / Chameleon Purple503349003Out of stock – estimated in EU stock 30 September 2026
XL / Chameleon Purple503349004Out of stock – estimated in EU stock 8 November 2026

Specifications, colours and product availability are subject to change without prior notice.


Megamo Lane USX

26 999 kr 20 519 kr

Polygon Strattos S6D

17 995 kr 11 495 kr

Polygon Rogue

4 495 kr

Marin DSX

10 995 kr